6 prosince 2023

Jaké jsou první příznaky stresu u psa?

Jaké jsou první příznaky stresu u psa?

Co je to vlastně stres u psů?

Znáte to, když Vám někdo položí otázku, která se zdá až příliš jednoduchá a zároveň tak složitá? Takový je i stres u psů. Ve své podstatě je to stav, kdy psi bilancují své vnímání stresorů (což mohou být různé věci z okolí) a jejich schopnosti se s těmito stresory vyrovnat. Stres u psů může mít různé příčiny a projevy, a to jak na psychické, tak i na fyzické úrovni. Proto je tak důležité pozorovat naše čtyřnohé mazlíčky a pochopit, co jim může způsobovat nepohodlí. Vždyť Fanda, můj křeček, je taky citlivý na stres, ač je to z jiného soudku.

Rozpoznání prvních známek stresu u psa

Když se setkávám se psy, vždy mě udivuje, jak jsou vysoce citliví a vnímaví na své okolí. Štěkání, vrčení, třesení se nebo třeba i nadměrné slintání - to jsou jen některé z prvních známek, které by mohly upozornit na stres u psa. Je důležité vědět, že každý pes je jedinečný a může reagovat na stres různými způsoby. U Fandy, když je ve stresu, se začne šíleně točit ve svém kolečku. U psů může být klidně vše jinak.

Behaviorální projevy stresu u psa

Při stresu se psi často chovají atypicky - mohou se stát více úzkostlivými, agresivními nebo naopak apatickými. Představte si například změny v jejich hladině aktivity. Můžou se stát hyperaktivními a nervózními, nebo naopak letargickými. Psi mohou také vykazovat změny ve svém chování k jídlu - někteří psi mohou přestat jíst úplně, zatímco jiní mohou začít jíst mnohem více než obvykle. A ještě tu máme problematiku se sebepoškozováním. Fanda se v těchto případech začne nekontrolovatelně čistit.

Psychologické projevy stresu u psa

Jak jsem již zmínila, stres může mít i psychologické projevy. Psi, kteří jsou ve stresu, mohou začít vykazovat nezištné chování, jako je extrémní lpění na majiteli nebo naopak úzkost ve vztahu k cizincům. Můžou také přestat mít zájem o hry nebo aktivity, které dříve milovali. A pokud se jedná o závažné případy, psi můžou vykazovat i známky deprese.

Stres a zdraví psa

Dlouhodobý stres může u psa způsobit řadu zdravotních problémů. Tělo psa produkuje při stresu hormony, které mohou být v malých dávkách prospěšné, ale pokud je v těle příliš mnoho těchto hormonů na příliš dlouhou dobu, může to vede k imunitním a dalším zdravotním problémům, chudokrevnosti, trávicím potížím nebo dokonce diabetesu.

Co dělat, když je pes ve stresu?

Jak byste měli reagovat, když je Váš pes ve stresu? Především byste měli být klidní a trpěliví. Pokuste se identifikovat zdroj stresu a poté zjistěte, jak ho můžete odstranit nebo alespoň zmírnit. Neměli byste svůj stres přenášet na psa, protože psi jsou velmi citliví na nálady svých majitelů a stres majitelů může zvyšovat i stres psa. A pamatujte, Fanda, křeček, je taky citlivý, může být za stresem často i změna jeho běhacího kolečka...

Trénování psa k lepšímu zvládání stresu

Jak pomoci svému psovi lépe zvládat stres? Existují různé metody, ale jedna z nich je trénink. Psi jsou inteligentní a většinou je možné je trénovat na různé situace. Tréninku by měl vždy předcházet pohodový stav pro psa, nikdy by se neměl trénink provádět, pokud je pes stresovaný. I Fanda se lépe učí nové kousky, když je v pohodě.

Doplňky stravy a medikace

Pokud je stres u psa dlouhotrvající a závažný, může být potřeba se obrátit na veterináře pro doplňky stravy nebo medikaci, které psu pomohou zvládat stresové situace. Existuje řada přírodních doplňků, které mohou pomoci psu lépe zvládat stres. Je důležité vždy konzultovat tyto možnosti s odborníkem.

Grafologie psích bobků a stresu

Ač to může znít zvláštně, další indikátor stresu u psa může být zřetelné změny ve stolici. Diarrhea nebo tvrdost může být další znakem stresu. I tady platí zásada konzultovat s odborníkem. Fanda je v tomto ohledu jednodušší, když má stres tak jeho počínání na toaletě už jen těžko může být větší chaos.

Konečným cílem je přece jenom, abychom se o naše čtyřnohé přátele starali co nejlépe, abychom jim umožnili, aby se cítili co nejlépe a aby byli co nejzdravější. Stejně jako se snažím o to, aby se můj křeček Fanda cítil v pohodě, tak bychom se měli snažit to samé pro naše psy. A teď jdu dát Fandovi nějakou dobrotu, aby se cítil v pohodě.

Napsal:
Veronika Zusková
Veronika Zusková

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán