4 října 2023

Mohu dát svému psovi lidský melatonin?

Mohu dát svému psovi lidský melatonin?

Kde najdeme melatonin a k čemu je dobrý?

Melatonin patří mezi hormony, které produkuje naše tělo. Jeho hlavní úlohou je regulovat náš spánkový cyklus. Mohli bychom ho tedy považovat za něco jako "hlídacího psa" našeho spánku. Tento hormon se začíná v těle tvořit, jakmile se začne stmívat. Stejně tak jak za svítání jeho množství v těle slábne. Pomáhá nám tedy udržet přirozený spánkový rytmus a pomáhá nám zvládnout výzvy spojené s cestováním mezi různými časovými pásmy. A právě jeho schopnost regulovat spánek činí melatonin tak populárním jako doplněk stravy nejen pro lidi, ale i pro některé druhy domácích mazlíčků.

Představte si jeden z těch dnů, kdy na vás všechno padá. Práce, domácnost, děti a naši chlupatí členové rodiny, které také vyžadují naši pozornost. Bylo by skvělé, kdybychom jim mohli dát něco, co by je uklidnilo, že? A když už jsme u tématu, co takhle melatonin? Dá se dát psům melatonin určený pro lidi? Tuto otázku si pokládá hodně majitelů psů, takže pokud patříte mezi ně, nejste sami.

Je bezpečné dávat psům melatonin určený pro lidi?

Na tuto otázku bychom měli odpovědět s maximální opatrností. Obecně bychom měli vždy konzultovat s veterinářem, než našemu mazlíčkovi dáme jakýkoliv lék nebo doplněk stravy určený pro lidi. Ano, je pravda, že některé studie ukazují, že melatonin může být bezpečným a efektivním doplňkem pro psi v seriozních případech. Ale stejně jako u všeho, i zde platí, že mnoho záleží na dávkování.

A jak to vidí můj manžel Jakub? On je velkým zastáncem přirozených doplňků stravy a v případě našeho psa to není jinak. Hlavním důvodem je to, že jak já, tak moje lepší polovička, se snažíme dodržovat zdravý životní styl a preferujeme přirozené produkty. Ale upřímně, kdo z nás nechce pro svého chlupatého přítele to nejlepší?

Melatonin a psi: Benefity a rizika

A teď se podívejme bližše na to, jaké jsou benefity užívání melatoninu u psů a jaká jsou potenciální rizika. Některé z beneficí melatoninu pro psy jsou například uklidnění při silvestrovském ohňostroji nebo při jiných stresujících situacích, jako jsou bouřky. Melatonin také může pomoci psům se separační úzkostí. Další výhodou může být pomoc s regulací spánku u seniorů psů.

Na straně rizik se mohou objevit nežádoucí účinky jako třesení, zvýšená srdeční frekvence, agresivita nebo dokonce problémy s trávením. Proto je důležité vždy konzultovat dávkování a užívání melatoninu u psů s odborníkem. Pokud se objeví jakékoliv problémy, je důležité okamžitě se obrátit na našeho veterináře.

Osobně jsem měla zkušenost s podáváním melatoninu našemu psovi, když mu bylo špatně z cesty. Bylo to dlouhá a stresující situace pro nás oba, avšak melatonin dokázal uklidnit jeho nervy a pomohl mu udržet klid během celé cesty. Byla to skvělá zkušenost a užívala bych toho s melatoninem opět jen se souhlasem našeho veterináře.

Jak správně dávkovat melatonin pro psy?

Vždy se odvolávám na odbornou radu: Dávkování melatoninu pro psy by mělo být vždy konzultováno s odborníkem. Ačkoliv je melatonin pro psy obecně považovaný za bezpečný, měli bychom respektovat, že každý pes je individuální a to, co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého.

Navíc, bezpečný rozsah dávkování melatoninu pro psy je poměrně široký, takže je důležité vědět, jakou dávku je naše chlupaté dítě schopno snést. To může záviset na věku, velikosti a zdravotním stavu našeho psa.

Vždy tedy konzultujte s odborným veterinářem a dodržujte jeho pokyny. Důsledným dodržováním těchto pokynů můžeme předejít nežádoucím účinkům a zajistit, že našemu pejskovi poskytneme tu nejlepší péči.

Takže, závěrem: Můžeme dát našemu psu melatonin určený pro lidi? Ano, můžeme, ale měli bychom to dělat vždy s předchozí konzultací s odborníkem a v souladu s jeho pokyny. A pamatujme, že naše chlupaté přátele milujeme nejvíc na světě a vždy pro ně chceme jen to nejlepší!

Napsal:
Veronika Zusková
Veronika Zusková

Napsat komentář

Prosím zkontrolujte svůj e-mail
Zkontrolujte prosím svou zprávu
Děkuji. Vaše zpráva byla odeslána.
Chyba, e-mail nebyl odeslán